Po chwilowym załamaniu sprzedaży nowych mieszkań pod koniec ubiegłego roku, w tym roku sytuacja dla deweloperów wygląda już dużo lepiej. Zareagowali podwyższaniem cen. Tym łatwiej im to zrobić, że ich oferta się kurczy. Sprzedaje się dwa razy więcej mieszkań, niż wchodzi nowych na rynek
Więcej »Warto wiedzieć
W najbliższym czasie może nastąpić chwilowa stabilizacja cen mieszkań, nawet z kilkuprocentowym spadkiem, ale w drugiej połowie roku raczej zaczną one systematycznie rosnąć - ocenił prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk
Więcej »Rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc." ma wystartować w wakacje. Już teraz zainteresowanie nim jest tak duże, że do deweloperów ustawiają się kolejki. Ożywienie widać też na rynku wtórnym. Tymczasem eksperci mają wątpliwości, czy rządowy program rzeczywiście zwiększy dostępność mieszkań.
Więcej »Szef MRiT po raz kolejny przypomniał o planowanych przez rząd rozwiązaniach, które mają ograniczyć skalę nieprawidłowości na rynku mieszkaniowym.
Więcej »Cena nowego mieszkania jest często podobna do ceny zakupu gruntu i budowy domu jednorodzinnego. Średnie koszty eksploatacji mogą również być podobne. Dlatego coraz więcej inwestorów zastanawia się, czy lepiej zainwestować w lokum na osiedlu, czy w podobnej cenie – dom z ogrodem. Podpowiadamy, kiedy warto kupić mieszkanie, a kiedy dom i jakie koszty dodatkowe należy uwzględnić.
Więcej »Budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych należy do zadań samorządów. O ile nitki główne powstają za pieniądze gmin, to przyłącza muszą wybudować właściciele posesji, a samorządy zrefundują większość wydatków. Wraz z dotacją jednak właściciele nieruchomości otrzymają także PIT.
Więcej »Koniec z dopłacaniem do wkładu własnego kredytów. Rząd zamiast programu MDM, wprowadzi nowe rozwiązanie. Na wkład trzeba będzie sobie zaoszczędzić, a ci, którzy się z tego wywiążą dostaną od państwa premię.
Więcej »W związku z pracami nad podatkiem bankowym już 7 instytucji zdecydowało o podwyżce marż kredytowych. Efekt? Już niedługo za kredyt przyjdzie zapłacić więcej. Póki co rata długu zaciągniętego na zakup 2-pokojowego mieszkania w dużym mieście wynosi 926 zł – wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Morizon.pl.
Ile możemy zarobić na wynajmie zależy od kilku czynników np. lokalizacji nieruchomości, naszej strategii inwestowania czy kupujemy na rynku wtórnym czy pierwotnym, bieżących kosztów utrzymania nieruchomości, przyjętych ram czasowych, sposobu liczenia rentowości, czy wreszcie sposobu opodatkowania przychodów z najmu, który może zwiększyć lub pomniejszyć realną rentowność nawet o kilka punktów procentowych. Myślę, że nie będę daleko od prawdy mówiąc, że każdy inwestor liczy swój czysty zarobek z najmu w trochę inny sposób. W tym przypadku dla uproszczenia, jako stopę zwrotu przyjmiemy roczny przychód z najmu brutto podzielony przez cenę zakupu nieruchomości – mówi Robert Kuliga ze Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik.
Więcej »Lada dzień w życie wchodzą przepisy na nowo regulujące pomoc państwa w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Czy zmiany w ustawie pobudzą rynek mieszkaniowy? Pytamy o to specjalistów ds. finansowania nieruchomości.Rządowe dopłaty będą mogli liczyć teraz także mieszkańcy małych miejscowości, w których dziś próżno szukać nowych inwestycji mieszkaniowych.
Więcej »Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział uruchomienie dopłat termomodernizacyjnych dla właścicieli domów. To oznacza, że wielu Polaków będzie mogło skorzystać z pomocy w ociepleniu budynku jednorodzinnego jeszcze w tym roku.
Więcej »Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych po zniesieniu obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nadal będą mieli wpływ na powstające w ich sąsiedztwie budynki. Muszą jednak zacząć zwracać większą uwagę na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy.
Więcej »Nowa ustawa ma dostosowywać polskie prawo do wymogów unijnych. Z punktu widzenia osób kupujących, sprzedających czy wynajmujących mieszkania lub domy, kluczowe są dwie sprawy.
W Dzienniku Ustaw została właśnie opublikowana znowelizowana ustawa - Prawo budowlane (Dz.U. z 2015 r. poz. 443). Jak szacuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, nowe regulacje znajdą zastosowanie do 40 proc. spraw dotyczących wznoszenia budynków jednorodzinnych.
Masz kredyt we frankach i boisz się o swoją przyszłość? Próbujesz znaleźć szybkie rozwiązanie, które mogłyby pomóc uwolnić się od finansowego zobowiązania? Doradcy finansowi podpowiadają: panika to dziś najgorszy doradca, a do kredytu trzeba się po prostu przyzwyczaić.
Więcej »Polaków czeka wiele zmian w zakresie prawa budowlanego. Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej skierował do Rady Ministrów projekt założeń zmiany ustawy Prawo budowlane.
Po zmianach ma być łatwo, szybko i wygodnie. Jak mówił wcześniej PAP wiceminister budownictwa Janusz Żbik, projekt zniesie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w większości przypadków.
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania dla ludzi poniżej 35roku – tzw. Program „Mieszkanie dla Młodych”.
Czego możemy się spodziewać po nowym programie? Czy zastąpi „Rodzinę na Swoim” - program, z którego od 2007 roku skorzystało łącznie 175 tysięcy rodzin udzielając kredytów na łączną sumę ponad 31 mld złotych?
Oferty mieszkań na sprzedaż powinny zawierać informacje o standardzie. W wielu z nich spotkasz hasło \\\\\\\"stan deweloperski\\\\\\\". Co to właściwie oznacza? Czy istnieją jakieś normy, które to określają? Czy deweloper ma to kompletną dowolność?
Więcej »Ustawa deweloperska obowiązuje już prawie rok. Narzuca ona deweloperom wiele obowiązków, w tym także obowiązek przekazania każdemu inwestorowi prospektu informacyjnego na temat prowadzonej inwestycji. Jak jest w praktyce, czy wszyscy klienci go otrzymują?
Według obiegowej opinii sprzedaż mieszkania z hipoteką jest zbyt skomplikowana. Nie należy się jednak od razu zniechęcać. Wystarczy kilka niezbyt skomplikowanych zabiegów, aby dopiąć taką transakcję
Więcej »Jeśli kilka osób jednocześnie jest współwłaścicielami domu lub działki, to każdy z nich ma prawo żądać zniesienia współwłasności i podziału rzeczy. Współwłasność utrudnia zarządzanie, tak więc przepisy ułatwiają jej likwidację.
Czy konieczny jest akt notarialny
Współwłaściciele domu oraz działki chcieliby umownie znieść współwłasność. Czy w takim przypadku muszą sporządzić umowę przed notariuszem? Czy każda umowa znosi współwłasność
Pomoc de minimis to pomoc osobnej kategorii Pomocy Publicznej. Z założenia jest to wsparcie o niewielkich rozmiarach, które nie powoduje naruszenia podstawowych zasad traktatowych (tzw. progu odczuwalności). Krótko mówiąc nie zakłóca konkurencji na rynku.
Więcej »Postawiłeś obok domu garaż albo powiększyłeś budynek, w którym mieszkasz o dodatkowe pomieszczenia, ale nie uzyskałeś wcześniej pozwolenia na budowę? Budując dom dokonałeś zmian w projekcie? Oznacza to, że pozwoliłeś sobie na samowolę budowlaną. Bardzo możliwe, że możesz ją zalegalizować, zanim dostaniesz nakaz rozbiórki.
Więcej »Deweloperzy deklarują, że są przygotowani do tego, żeby osobom, z którymi będą podpisywać w poniedziałek umowę, bądź które odwiedzą już w niedzielę ich biura sprzedaży, udostępnić prospekt informacyjny zawierający szczegółowe dane o inwestycji i ...
Więcej »Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać pozwolenie na budowę?
Pozwolenie na budowę zostanie wydane wyłącznie, jeśli złożymy stosowny i kompletny wniosek w tej sprawie i dołączymy oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania...
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z uchwały rady gminy w formie opisu, czyli tekstu planu i z załącznika do uchwały, którym jest rysunek planu.
Więcej »Warunki Zabudowy (WZ) – Krok Po Kroku
Co zrobić „krok po kroku”, aby otrzymać Warunki Zabudowy na działkę?
Krok 1 – Czy na swojej działce możesz...
Warunki Zabudowy (WZ) – Krok Po Kroku
Po zrobić „krok po kroku”, aby otrzymać Warunki Zabudowy na działkę?
Krok 1 – Czy na swojej działce możesz...